Znaczek Stowarzyszenia Żydowskich Pielęgniarek z Wiesbaden

Maj – Znaczek Stowarzyszenia Żydowskich Pielęgniarek z Wiesbaden

średnica 3,3 cm, emalia, metal żółty?, jama 4

Prezentowany znaczek znajduje się na stałej wystawie Muzeum w Chełmnie, w części poświęconej wywózkom Żydów zachodnioeuropejskich z łódzkiego getta do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof.

Wiesbaden, miasto w środkowych Niemczech (obecnie stolica kraju związkowego Hesja), znane jest jako kurort ze źródłami termalnymi.  Przed wojną Wiesbaden zamieszkiwało ponad 1,2 tys. Żydów, przy czym odsetek ogółu populacji nigdy nie przekroczył tam 2,5%. Najprawdopodobniej część Żydów została przesiedlona do łódzkiego getta transportem z pobliskiego Frankfurtu nad Menem.

Znaczek ma kształt koła. Na jego obrzeżu widnieje napis: Verein [für jüdische – napis częściowo zatarty] Krankenpflegerinnen.Wiesbaden. W jego centrum znajduje się zarys gwiazdy. Brzegi zdobi ornament plecionkowy. Z tyłu brak elementu konstrukcji zapięcia.

Znaczek stanowi świadectwo profesjonalizacji oraz instytucjonalizacji zawodu pielęgniarskiego dla żydowskich kobiet w Niemczech. Idea ta zrodziła się w latach 80. XIX w. we wspomnianym Frankfurcie.

W 2011 r. upamiętniono Żydów z Wiesbaden, ofiary Kulmhof i innych miejsc kaźni, wzniesieniem pomnika w miejscu spalonej w czasie Kristallnacht synagogi.

szkło, 7,8 x 4 x 2,5 cm, jama śmietniskowa nr 1 Myśląc o kwietniowych obchodach 81. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie, obiektem miesiąca nawiązującym do przedwojennej Warszawy i jej

materiał, guma, jama śmietniskowa 4, nr inw. MOK/CH/1430 Najbardziej przejmującymi personalnymi świadectwami Zagłady, manifestującymi niewyobrażalny wymiar niemieckiego okrucieństwa, są rzeczy należące do najmłodszych ofiar