Ułatwienia dostępu

Zapraszamy do wspólnego udziału w odkrywaniu

„Monumentu Pamięci” Lasu Rzuchowskiego

w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!

Zapraszamy do wspólnego udziału w odkrywaniu

„Monumentu Pamięci” Lasu Rzuchowskiego

w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Image

27 stycznia mija 78 lat od tego wydarzenia. Pracownicy Muzeum złożyli kwiaty i znicze na terenie Miejsca Pamięci w Lesie Rzuchowskim (teren  dawnego obozu leśnego, niem. Waldlager). Dzień wcześniej znicz pod Ścianą Pamięci zapalili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmnie.

Kierownik Oddziału Bartłomiej Grzanka wygłosił wykład „Kulmhof. Pierwszy niemiecki obóz zagłady na okupowanych ziemiach polskich” podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w Słupcy. Zapoznał także słuchaczy, wśród których prócz młodzieży ze szkół średnich powiatu słupeckiego byli także samorządowcy, m. in. starosta Jacek Bartkowiak i burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk oraz przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń, z powojenną historią Miejsca Pamięci i z bieżącą działalnością Muzeum. Organizatorem obchodów było Muzeum Regionalne w Słupcy oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Jackowskiego.

W obozie zagłady w Chełmnie (niem. Kulmhof) od grudnia 1941 do kwietnia 1943 r. i od lata 1944 do 18 stycznia 1945 r., życie straciło łącznie ok. 200 tys. Żydów z Polski (z miast i miasteczek przedwojennych województw poznańskiego, pomorskiego, łódzkiego i warszawskiego), Luksemburga, Niemiec, Austrii i Czech. W obozie Kulmhof Niemcy zamordowali również 4.300 Romów i Sinti, pochodzących z pogranicza austriacko-węgierskiego (Burgenland), 92 dzieci czeskich ze wsi Lidice i Ležáky, kilkudziesięciu pensjonariuszy domów opieki we Włocławku wraz z jedną z sióstr ze zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi oraz nieustaloną grupę jeńców radzieckich. Wśród polskich ofiar wymienia się również niezidentyfikowane grupy duchownych oraz dzieci z Zamojszczyzny.

Image

Aktualności

Kontakt

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu

Zwiedzanie

Chełmno

wtorek – niedziela 9.00–15.00 
poniedziałek – nieczynne

 

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.

Las Rzuchowski

Teren otwarty dla zwiedzających 

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie