fotografia pochodzi z MTN w Łodzi
Młodzież z Dortmundu w Muzeum

14 września w Muzeum gościł pan Leon Weintraub – łodzianin, więzień getta Litzmannstadt, lekarz, zaangażowany w działalność na rzecz edukacji o Holokauście, odznaczony Krzyżem Zasługi RFN.

Wraz z panem Weintraubem do Muzeum przyjechała grupa młodzieży niemieckiej z Dortmundu – studentów i uczniów szkół średnich. Pobyt w Muzeum było częścią objazdu edukacyjnego po miejscach związanych z Zagładą społeczności żydowskiej we wschodniej Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej. Młodzież odwiedziła także m.in. Łódź oraz tereny, na których było usytuowane getto wiejskie Czachulec.

Wyjazd został zorganizowany przez fundację Bildungswerk Stanislaw Hantz zajmującą się organizacją wyjazdów studyjnych, seminariów i wykładów na temat Holokaustu i miejsc pamięci w Polsce. W Muzeum Pan Leon Weintraub złożył relację o historii własnego ocalenia. Relacja zostanie włączona w tworzone wspólnie z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie Archiwum Historii Mówionej.

Więcej informacji o działalności Fundacji: