Uroczystości upamiętniające przed budynkiem cukrowni Konstancja

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę utworzenia getta w Kutnie

16 czerwca 1940 r. niemiecki burmistrz Kutna podjął decyzję o przesiedleniu wszystkich żydowskich mieszkańców miasta na teren osiedla Konstancja, do zniszczonych budynków po dawnej cukrowni oraz pięciu budynków mieszkalnych przy ulicy Mickiewicza. Na tym niewielkim obszarze stłoczono 7 tysięcy osób. W sierpniu 1942 r. nastąpił kres tej społeczności. Żydzi kutnowscy zostali zamordowani w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Hołdem dla pomordowanych były uroczystości upamiętniające 75. rocznicę założenia getta Kutno-Konstancja, zorganizowane 15 czerwca przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Oprócz uroczystego składania kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku byłej cukrowni „Konstancja” zaprezentowano wystawę „Przybyli, odeszli… są. Żydzi polscy” wypożyczonej z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, władze miasta, studenci i młodzież z kutnowskich szkół mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Janusza Pawlaka pt. „Zagłada kutnowskich Żydów oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Czy zwiększenie informacji i pogłębienie wiedzy Polaków ma wpływ na lepsze rozumienie Zagłady Żydów?”. Przywoływaniu pamięci o kutnowskich Żydach służył również spacer po mieście, a także projekcja filmu „Kutno” w reżyserii Agnieszki Arnold. W spacerze, pod opieką przewodnika, mogą cały czas brać udział mieszkańcy Kutna.

W ramach projektu młodzież z kutnowskich szkół średnich, wraz z nauczycielami,  odwiedziła Muzeum, zapoznając się z historią obozu śmierci Kulmhof i miejscami związanymi z jego funkcjonowaniem. Młodzi ludzie mieli również możliwość obejrzenia unikatowego filmu archiwalnego pt. „Getto w Kraju Warty. Kutno-Konstancja 1941”. Uczczeniem pamięci pomordowanych w Kulmhof żydowskich mieszkańców Kutna było również złożenie kwiatów przy pamiątkowym obelisku znajdującym się pod Ścianą Pamięci w lesie rzuchowskim.