Konferencja w Bydgoszczy

W dniu 26 września 2014 r. Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowała w Zespole Szkół nr 5 im. Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy konferencję – otwarty projekt edukacyjny pt. „Polacy i Żydzi w Fordonie – bliscy nieznajomi”. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali następujący prelegenci:

• Konferencja w Bydgoszczyo. dr Bernard Jarosław Marciniak OFM Rektor Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej
  • w Toruniu, który przedstawił zagadnienie „Judaizm/Chrześcijaństwo – przyczyny konfliktu”;
  • dr Tomasz Kawski z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który wygłosił referat pt. „Historia Żydów w Fordonie”;
  • dr Piotr Wąsowicz z Muzeum w Chełmnie nad Nerem, który przybliżył słuchaczom temat:  „Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – historia i współczesność”.

Prelegenci po zaprezentowaniu swoich zagadnień tematycznych wzięli następnie udział w moderowanej przez Michała Wawrzyńskiego dyskusji z uczestniczącymi w konferencji nauczycielami fordońskich szkół oraz przedstawicielami lokalnego samorządu.