Przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu

Zagłada Żydów kolskich

W dniu 10 grudnia 2013 r. na terenie Muzeum Obozu Zagłady Kulmhof odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Żydów kolskich, pierwszych ofiar niemieckiego obozu Kulmhof.

Przy pomniku upamiętniającym ofiary obozuW uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wieńczysław Oblizajek, starosta kolski, Andrzej Tomczyk, sekretarz powiatu kolskiego oraz Zenon Wasiak, naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie powiatowym w Kole. Urząd Miasta w Kole reprezentował: Mieczysław Drożdżewski, Burmistrz Miasta oraz Tomasz Nuszkiewicz, sekretarz urzędu miejskiego. Wydarzenie to było szczególnie adresowane do młodzieży, przybyłej z kolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Historię i działalność ośrodka nakreślił, zebranym przy ruinach pałacu dr Piotr Wąsowicz kierownik Muzeum Obozu Zagłady Kulmhof. Przypomniał tragiczne wydarzenia z 8 grudnia 1941 r., kiedy do tego miejsca rozpoczęto deportację Żydów kolskich. Zagłada żydowskiej społeczności Koła była pierwszym masowym uśmiercaniem ludności w obozie Kulmhof.

Przy pomniku upamiętniającym ofiary obozuNastępnie uczestnicy pojechali do Lasu Rzuchowskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy odsłoniętym niedawno pomniku upamiętniającym ofiary obozu. Renowacja obelisku znajdującego się przy pawilonie muzealnym została zakończona pod koniec listopada br. roku. Odnowę monumentu sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.