„Wizyty w miejscach pamięci”

Projekt edukacyjny powiatu szamotulskiego zakończony

W okresie od marca do czerwca b.r. trwał projekt edukacyjny „Wizyty w miejscach pamięci” realizowany przez starostwo powiatu szamotulskiego, mający na celu wizyty studyjne i warsztaty w miejscach pamięci w Wielkopolsce związanych z II wojną światową i martyrologią obywateli Drugiej Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta jest oddolnym działaniem zainicjowanym przez nauczycieli historii z wszystkich szkół powiatu szamotulskiego. Uczniowie gimnazjów z terenu powiatu odwiedzali Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, natomiast uczniowie szkół średnich – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Przed rozpoczęciem projektu Muzeum w Chełmnie odwiedzili nauczyciele, którzy mieli być później opiekunami grup. 5 marca wzięli udział w seminarium poświęconym działalności edukacyjnej muzeum oraz możliwościom współpracy w ramach projektu. Kierownik Muzeum, dr Piotr Wąsowicz, zapoznał słuchaczy z historią obozu zagłady, Małgorzata Grzanka przedstawiła działalność edukacyjną placówki, natomiast Bartłomiej Grzanka wygłosił referat pt.: „Zbiory archiwalne i archeologiczne Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w edukacji historycznej”. W ramach wizyt młodzież poza zwiedzaniem muzeum i miejsca pamięci w lesie rzuchowskim uczestniczyła w wykładach, pokazach filmowych i warsztatach prowadzonych przez pracowników muzeum.

Wizyty w miejscach pamięci 2  Wizyty w miejscach pamięci 3