24 kwietnia 2019 r., w Lesie Rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się VII Marsz Pamięci.

W dniach od 1 do 6 marca odbywało się seminarium dla nauczycieli z Polski i Niemiec pt. ,,Pamięć w polsko-niemieckiej wymianie uczniów”.

22 lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole miało miejsce spotkanie promujące książkę Wielkie kłamstwo. Narodowy socjalizm w postaci nieznanej narodowi niemieckiemu, będącej edycją pamiętnika Heinza Maya, niemieckiego leśnika.

1 lutego 2019 r. uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmnie upamiętnili Stanisława Kaszyńskiego

2 lutego 2019 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyło się seminarium dydaktyczne pt. Pamięć o Holokauście w perspektywie szkolnej i pozaszkolnej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, odbyło się wyjazdowe seminarium dla nauczycieli pt. „Jak uczyć o Holokauście?”.

17 stycznia uczczono Żydów zamordowanych podczas likwidacji ośrodka zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem, w którym od grudnia 1941 do kwietnia 1943 roku, oraz latem 1944 roku życie straciło łącznie około 200 tys. ofiar.

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.