Między 7 a 11 grudnia 1941 roku we wsi Chełmno nad Nerem (podczas okupacji Kulmhof), gdzie swoje funkcjonowanie rozpoczął pierwszy na ziemiach okupowanej Polski niemiecki nazistowski obóz zagłady, w którym uśmiercono kolskich Żydów.

15 listopada przypadła 79. rocznica rozstrzelania 56 zakładników polskich – pierwszych ofiar Lasu Rzuchowskiego.

Wystawa poświęcona cmentarzom żydowskim, właściwie ich reliktom, prezentuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe społeczności żydowskiej w Polsce.

5 września 2018 r. w lesie rzuchowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary pierwszego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz wszystkie ofiary II wojny światowej.

Workcamp jest dwutygodniowym pobytem wolontariackim międzynarodowej grupy młodzieży, realizowanym w porozumieniu ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat" z Poznania.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

W dniu 2 sierpnia 2018 roku na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, w Lesie Rzuchowskim, upamiętniono Romów i Sinti, ofiary niemieckiego ludobójstwa.

18 czerwca 2018 r. z wizytą w muzeum przebywała delegacja samorządowców z Reinbek (Szlezwik-Holsztyn) z burmistrzem, Björnem Warmerem na czele oraz przedstawiciele władz miasta Koła z przewodniczącym Rady Miasta Arturem Szafrańskim.

Dnia 14 czerwca, decyzją Sejmu RP z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.