Msza Święta w intencji ofiar

5 września 2017 r. w lesie rzuchowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanych w niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i wszystkie ofiary II wojny światowej.

Uczestnicy uroczystości i zaproszeni goście oddali hołd tysiącom ofiar hitlerowskich zbrodni. W pierwszym na terenach okupowanej Polski obozie zagłady Kulmhof życie straciło ok. 200 tysięcy Żydów, ponad 4 tysiące Romów i Sinti z austriacko-węgierskiego pogranicza, niezidentyfikowana liczba Polaków, wśród których znaleźli się również duchowni, grupa polskich dzieci z Zamojszczyzny oraz nieprzydatnych do germanizacji czeskich dzieci ze wsi Lidice i Ležáky. Po okolicznościowych przemówieniach, przed Pomnikiem Zagłady, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Modlitwę w języku hebrajskim odśpiewał Leszek Śniadkiewicz z Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi.

Następnie w kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie odbyła się uroczysta Masza Święta w intencji pomordowanych w obozie i wszystkich ofiar II wojny światowej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, Ordynariusza Diecezji Włocławskiej. Podczas Mszy odczytano list Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego, skierowanego do uczestników uroczystości:

Szanowni Państwo,

Stojąc w tym miejscu, w ciszy i zadumie pochylając się nad kruchością ludzkiego istnienia, składamy hołd tysiącom ofiar tych nieludzkich zbrodni, których niemy krzyk do dziś słychać wśród szumu drzew posadzonych na ich mogiłach i rozrzuconych prochach.

To oni kierują do nas, i do przyszłych pokoleń, swoje przesłanie o podjęcie zobowiązania, by nigdy więcej nie powróciły czasy zdominowane przez ideologie pełne nienawiści wobec innych ludzi i innych narodów.

Cześć ich pamięci!

W obchodach wzięli udział m.in.: duchowni różnych wyznań, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, delegacje Ambasady Republiki Czeskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, lokalnych władz samorządowych, członkowie Gmin Wyznaniowych Żydowskich z Łodzi, Poznania i Warszawy, Związku Romów Polskich, Żydowskiego Instytutu Historycznego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, placówek muzealnych w tym Muzeum Historii Żydów Polskich, reprezentanci pocztów sztandarowych, uczniowie szkół różnego szczebla edukacji, a także mieszkańcy Chełmna.

Odbywające się na terenie lasu rzuchowskiego msze mają już swoją wieloletnią tradycję. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Wójt Gminy Grzegorzew – Bożena Dominiak oraz proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Narodzenia NMP w Chełmnie – Ksiądz Grzegorz Grochowski.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z: Archiwum Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Samorządowego Portalu Internetowego Urzędu Miejskiego w Dąbiu oraz Piotra Ostrowskiego.